Australia’s AACTA Awards ‘Talk to Me’ Best Picture; ‘Barbie’, ‘Oppenheimer’ also win

Posted by

Australia's AACTA Awards 'Talk to Me' Best Picture;  'Barbie', 'Oppenheimer' also win

Talk to me It was named best film at the Australian Academy of Cinema and Television Arts Awards, which were presented today on the Gold Coast. The teen horror picture also won Best Director for Danny and Michael Filippo and Best Lead Actress for Sophie Wilde.

Talk to me It took home a total of eight statues, including five from the AACTA Industry Awards earlier in the week. news reader And deadlock Also won five AACTAs each, including industry nods.

The group also revealed its winners in TV, online and other categories. See the full list of both AACTA awards ceremonies below.

Aswan Reed received the award for Best Lead Actor in a Film new guy, And his co-star Deborah Mailman won the Supporting Actress award. Hugo Weaving won the Best Supporting Actor Award chicken And the Best Lead Actor award was added to the Drama Trophy. Love me,

towards the tv, news reader It won Best Drama Series with its second season joining Season 1’s collection of six awards. Callin from accounts, which was recently renewed for Season 2, winning the award for Best Narrative Comedy Series.

Bear And its star Jeremy Alan White followed up its Emmy success by winning the AACTA International Award for Best Comedy Series and Lead Actor in a Comedy. Best Drama Series Emmy Winner inheritance And its star Sarah Snook, who was also honored by the Television Academy last month, won the AACTA International Award for Best Drama Series and Actress in a Drama.

Other international winners include barbie and its stars Margot Robbie and Ryan Gosling (Best Film, Lead Actress and Supporting Actor), oppenheimerChristopher Nolan and Cillian Murphy (Best Director and Actor), Poor things (Best Screenplay for Tony McNamara) and napoleonVanessa Kirby (supporting actress).

Robbie was also honored on Saturday with the Trailblazer Award, which highlights the achievements, abilities and success of an Australian screen practitioner who inspires others in the industry. Bruna Papandrea, who won the AACTA Award for Best Miniseries today alice heart’s lost flowersAlso received the Byron Kennedy Award for outstanding creative enterprise in the film and TV industries.

Here are the winners of the 2024 AACTA Awards for Screen Excellence in Australia:

film

Best Direction in a Film
Talk to Me – Danny Filippou, Michael Filippou

best film
Talk to Me – Samantha Jennings, Christina Seaton – Causeway Films

Best Lead Actor in a Film
Aswan Reed – The New Boy

Best Lead Actress in a Film
Sophie Wilde – Talk To Me

Best Supporting Actor in a Film
Hugo Weaving – Cock

Best Supporting Actress in a Film
Deborah Mailman – The New Boy

Best Casting in Film
Item – Anusha Jarkesh

Best Cinematography in a Film
The New Boy – Warwick Thornton

Best Costume Design in a Film
Carmen – Emily Seresin

Best Editing in a Film
Talk to Me – Geoff Lamb

Best Hair and Makeup
Talk to Me – Rebecca Buratto, Paul Katay, Nick Nicolau

best indie film
Limbo – Ivan Sen (Director), David Jowsey, Greer Simpkin, Rachel Higgins – Boonya Productions

Best Original Score in a Film
Talk to Me – Cornell Wilczek

Best Production Design in a Film
The New Boy – Amy Baker

Best Screenplay in Film
Talk to Me – Danny Filippou, Bill Hinzman

Best Sound in Film
Talk to Me – Emma Bourtignon, Pete Smith, Nick Steel

Television

Best Acting in a Comedy
Kate Box – Deadlock

Best Children’s Program
Blue – Joe Brumm, Charlie Aspinwall, Sam Moore, Dally Pearson – Ludo Studio (ABC)

Best Comedy Entertainment Program
Hard Quiz – Chris Walker, Kevin Whyte, Tom Gleeson, John Tabbag – Thinkific Television and ABC (ABC)

Best Comedian
Cal Wilson – The Great Australian Bake Off

Best Drama Series
The Newsreader – Joanna Werner, Michael Lucas – Werner Film Productions (ABC)

Best Factual Entertainment Program
Old People’s Home for Teens – Tony De La Peña, Tara McWilliams, Emily Potts – Endemol Shine Australia (ABC)

Best Lead Actor in a Drama
Hugo Weaving – Love Me

Best Lead Actress in a Drama
Anna Torv – The Newsreader

best lifestyle program
Gardening Australia – Gil Lomas – ABC TV (ABC)

Best Miniseries
The Lost Flowers of Alice Hart – Jody Matterson, Bruna Papandrea, Steve Hutynsky, Barbara Gibbs, Sarah Lambert, Glendyn Ivin – Made Up Stories, Amazon Studios, fifth season (Amazon Prime Video)

Best Narrative Comedy Series
Colin from Accounts – Ian Colley, Rob Gibson, Patrick Bramall, Harriet Dyer – Easy Tiger (Binge, Foxtel)

best reality show
MasterChef Australia – David Forster, Simon Child, Eoin Maher, April Mackay – Endemol Shine Australia (Network Ten)

Best Screenplay in Television
Deadlock (Episode 1) – Kate McCartney, Kate McLennan

Best Stand-up Special
Hannah Gadsby: Something Special – Hannah Gadsby, Kevin White, Kathleen McCarthy, Jenny Shamash, Frank Bruzzese – Guesswork Television Pty Ltd (Netflix)

Best Supporting Actor in a Drama
Hunter Page-Lochard – The Newsreader

Best Supporting Actress in a Drama
Heather Mitchell – Love Me

Best Casting in Television
Deadlock – Alison Telford, Kate Leonard

Best Cinematography in Television
The Lost Flowers of Alice Heart – Episode 1 – Sam Chiplin

Best Costume Design in Television
The Newsreader – Episode 4 – Z Dragojlovic

Best Direction in a Drama or Comedy
The Newsreader (Episode 4) – Emma Freeman

Best Direction in Nonfiction Television
Australian Wars (Episode 1) – Rachel Perkins, Dylan Rivers, Tove Belling

Best Documentary or Factual Program
Australian War – Darren Dale, Rachel Perkins, Belinda Mrovicic – Blackfella Films Pty Ltd (NITV, SBS)

Best Editing in Documentary
Australian Wars – Andrea Lang, Mark Atkin, Hilary Balmond

Best Editing in Television: Deadlock – Episode 1 – Angie Higgins

Best Entertainment Program
Eurovision Song Contest 2023 – Grand Final – Paul Clark, Emily Griggs – Blink TV Productions Pty Ltd (SBS)

Best Original Score in Television
Deadlock – Episode 1 – Amanda Brown

Best Production Design in Television
The Lost Flowers of Alice Heart – Episode 1 – Melinda Doring

Best Sound in Television
The Lost Flowers of Alice Hart – Episode 6 – David Lee, Robert McKenzie, Leah Katz, James Ashton

documentary

Best Documentary
John Farnham: Finding the Voice – Poppy Stockel (director), Mikael Borglund, Paul Clark, Martin Fabini, Olivia Hoopman – Beyond Oz in association with Blink TV Production

Best Cinematography in Documentary
Veteran – Sherwin Akbarzadeh

Best Original Score in a Documentary
The Dark Emu Story – Caitlin Yeo, Damian Lane

Best Sound in Documentary
Ego: The Michael Gudinski Story – David Williams

Online

Best Online Drama or Comedy
Latecomers – Liam Hayne, Hannah Ngo, Angus Thompson, Emma Myers, Nina Oyama, Madeleine Gottlieb, Alistair Baldwin – Mad Ones Films and Lazy Susan Films

short film

Best Short Film
Finding Edison – Francesca Braithwaite, Jess Milne, Nick Bolton – Blue Sparrow Entertainment

Other

Best Visual Effects or Animation
Indiana Jones and the Dial of Destiny – Andrew Whitehurst, Cathy Siegel, Alistair Williams, Julian Hutchence, Ian Cope – Rising Sun Pictures

Person

Trailblazer Award
margot robbie

Byron Kennedy Award
bruno papandrea

Brian Walsh Award
dig shaw

Reg Grundy Award
Rachel Berger (seriously funny)

Audience Choice Award

favorite tv show
ginny and georgia

favorite movie
barbie

favorite actress
margot robbie

Favourite Actor
Adam Sandler

Favorite Australian Media Personality
Sophie Monk

Favorite Australian Digital Creator
Kat Clark and family @katclark

Favorite Australian sporting moment
Football: Matilda’s World Cup run

international awards

International Award for Best Actor in a Series
Jeremy Allen White – Bear

International Award for Best Actress in a Series
Sarah Snook – Succession

International Award for Best Comedy Series
Bear

International Award for Best Direction in a Film
Oppenheimer – Christopher Nolan

International Award for Best Drama Series
inheritance

International Award for Best Film
barbie

International Award for Best Lead Actor in a Film
Cillian Murphy – Oppenheimer

International Award for Best Lead Actress in a Film
Margot Robbie – Barbie

International Award for Best Screenplay in Film
Bad Things – Tony McNamara

International Award for Best Supporting Actor in a Film
Ryan Gosling – Barbie

International Award for Best Supporting Actress in a Film
Vanessa Kirby – Napoleon

#Australias #AACTA #Awards #Talk #Picture #Barbie #Oppenheimer #win
Prompt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *